Udlandsmesse på Rysensteen Gymnasium

En af de mange boder på Udlandsmessen

Tirsdag d. 21. februar blev der for første gang afholdt udlandsmesse på Rysensteen Gymnasium for alle skolens elever. Her fik en række indbudte organisationer og uddannelser med et internationalt tilsnit i løbet af dagen besøg på deres stand af tre årgange af nysgerrige Rysensteen-elever. 

Gennem Rysensteen Gymnasiums Global Citizenship Programme uddannes eleverne til globale verdensborgere. Udlandsmessens formål var derfor at give eleverne viden om, hvad de kan bruge deres internationale kompetencer til; både under og efter deres uddannelse på Rysensteen. 

Tiltaget blev mødt med stor interesse af vores elever. Vi takker de deltagende organisationer og uddannelser mange gange for deres besøg og håber, at de fik lige så meget ud af det, som vores elever gjorde.


Følgende organisationer / uddannelser var på besøg:

 • ICYE: International Cultural Youth Exchange
 • Folkekirkens Nødhjælp: Go Global - frivillig eller praktikant
 • Projects Abroad: frivillig eller praktikant på bæredygtige projekter i udviklingslande
 • AIESEC: frivillig eller praktikant i udlandet
 • EDU Danmark: hjælper dig til udlandet til et af 53 anerkendte universiteter
 • DSA: Danish Students Abroad - organisation for danske studerende i udlandet
 • Institut for Tværkulturelle og Regionale Studier: Københavns Universitet
 • Antropologi: Københavns Universitet
 • AFS: udvekslingsorganisation
 • YFU: arbejder for mellemfolkelig forståelse gennem ungdomsudveksling
 • Eurostudy: sprogrejser
 • Rysensteen SAT kursus: test, som størstedelen af colleges i USA bruger til at sammenligne ansøgere