Alumnefest 2019

Fredag d. 1. marts løb årets alumnefest for gamle elever og lærere fra Rysensteen Gymnasium af stablen! Den gamle sal ved hovedbygningen på Tietgensgade 74 summede af gensynsglæde, akkompagneret af gratis MAMSE og musikalske optrædener fra gamle rysensteenere. Aften begyndte med en lækker omgang "butter chicken" og bød dernæst på musik fra Sebastian og Victoria (studenter 2018), der sammen har vundet "Vig Up Talentpris 2018". Senere på aften underholdte også tidligere elev Emil Birk Hartmann, der har en bærende rolle i musicalen "Shu-bi-dua" med sange fra selv samme show!

Forud for aftens festlige indslag afholdtes Rysensteen Alumneforenings årlige generalforsamling, hvor vi takkede Johann Dalland (student 2017) for hendes tid i foreningens bestyrelse og bød velkommen til Lea Krusell (student 2016), der glæder sig meget til at engagere sig i Alumneforeningens arbejde fremover!

På aften blev der ligeledes præsenteret foreningens nyeste tiltag – mentorordningen! Har man mod på i et eller andet omfang at dele sine uddannelses- og karrieremæssige erfaringer med en 3.g-elev, så vil Alumneforeningen meget gerne facilitere dette – en mail om samme tiltag sendes ud til foreningens medlemmer snarest!

Hold dig opdateret her på hjemmesiden eller Alumneforeningens side på Facebook, hvor vi vil skrive ud om efterårets alumnetræf!

De bedste hilsner fra bestyrelsen i Rysensteen Alumneforening

Alumnefest 2019